Hakem Rehberi

JRTR dergisi olarak editöryal süreçlerin tamamını Open Journal System (OJS), ile yürütülmektedir.

Dergimiz editörlük kararı ile “Çift Taraflı Kör Hakemlik” ilkesini benimsenmiştir.

Editörler ve hakemler tüm süreci OJS üzerinden yürütmekle yükümlüdürler. Bu kapsamda makale ve hakem süreci ile ilgili mail vb. iletiler kabul edilmemektedir.

Dergi editörlüğü tarafından hazırlanan makale değerlendirme formu Açık Erişim Sistemi (OJS) üzerinden hakemlere iletilmektedir. Gerekli yorumlar yapılabilmesi için hakem değerlendirme metni hakemlere gönderilmektedir.

Hakem tarafından istenilen düzeltmeler Word ya da PDF dosya biçimi üzerinde işaretlenerek siteme yüklenmelidir.

Hakem değerlendirmesi sonucunda sistem üzerinde oluşturulmuş hakem değerlendirme raporuna nihai sonuç "yayınlanamaz", "düzelmelerden sonra tekrar görmek isterim", "düzeltmelerden sonra yayınlanabilir" ve "yayınlabilir" şeçeneklerinden birini işaretlemek zorundadır.

Tüm hakem süreci için en fazla 3 aylık bir tanınmaktadır.

Dergimiz editör kurulu kararı kapsmında “Araştırma Makalesi, Kavramsal İnceleme, Derleme, Makalesi ve  Olgu Sunumu ” gibi sosyal bilimler alanına katkı sunacak birçok türde makaleleri yayın ilkeleri gereğince kabul etmektedir. Dergiye değerlendirilmek üzere gönderilen makalelerin özgün olması, güncel konulara ilgiyi teşvik etmesi, gelecekteki araştırmalar yararına iyi bilinen veya daha az bilinen sonuçları özetlemesi ve yeni sonuçlar içermesi beklenmektedir.

Her gönderi bir Türkçe ve İngilizce özet içermelidir.

Rekreasyon, turizm, işletme, çevre bilimleri, park işletmeciliği, ekonomi, iletişim konularına odaklanan, İngilizce ve Türkçe makaleleri dikkate alan bir dergidir.